W dniu 08.06.2016r w Centrum Partnerstwa Społecznego „DIALOG” w Warszawie odbyło się spotkanie podzespołu Rady Dialogu Społecznego.
Stronę rządową reprezentowali przedstawiciele Ministerstw : Rozwoju, karbu Państwa, Finansów, oraz Pracy i Polityki Społecznej. W obradach brali też udział przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Konfederacji Prywatnych Pracodawców LEWIATAN oraz przedstawiciele pracodawców. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele Związków Zawodowych z zakładów chemicznych w Tarnowie, Kędzierzynie, Policach Puławach i we Włocławku.
Zasadniczą część obrad rozpoczęto od prezentacji założeń Ramowego Regulaminu Komisji Trójstronnych, w trakcie którego przedstawiono informację o zmianie resortów i wynikającej z niej konieczności uzupełnienia członków zespołu reprezentujących Stronę Rządową, w następnym punkcie zatwierdzono protokół z posiedzenia, które odbyło się w dniu 10.05.2013r.
W punkcie 6 porządku obrad przedstawiono projekt zabezpieczenia Przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Głos zabrał przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa – Pan Jerzy Gruza, który przedstawił narzędzia jakimi Państwo zamierza się posłużyć w celu ochrony Polskiej Chemii przed wrogim przejęciem. Mają to być: pierwszeństwo nabycia udziałów oraz wielkość blokująca znajdująca się po stronie Skarbu Państwa i kontrola zakupu powyżej 5% akcji (blokada poprzez możliwość nie wyrażenia zgody na zakup).
W wywołanej dyskusji przedstawiciel Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN poprosił o objaśnienie skuteczności przedstawionych środków w kontekście praw rynkowych i mechanizmów Giełdy Papierów Wartościowych. Pytania o skuteczność przedstawionych środków zabezpieczających zadawali również przedstawiciele strony społecznej, sugerując aby Skarb Państwa kontrolował co najmniej 50% udziałów Grupy Azoty.
Odpowiadając na pytania przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa wyjaśnił możliwości ingerencji Państwa w „Rynek Papierów Wartościowych”oraz mechanizmy podjętych kroków. Podkreślił, że uruchomione środki w zupełności zabezpieczają interesy Państwa w tym zakresie.
W dalszej części obrad wystąpił Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Pan Tomasz Zieliński. W swej wypowiedzi przedstawił osiągnięcia Polskiej Chemii, wskazał na sukces konsolidacji, konieczność innowacyjności i aktualną wysoką pozycję w Europie. Kończąc wypowiedź, Prezes PIPC wskazał jednak na bardzo poważne zagrożenia, a wśród nich, oprócz tzw. Wrogiego Przejęcia, niekorzystne działania Rządu. Chodzi głównie o uregulowania prawne Ministerstwa Ochrony Środowiska, które bez stosownych konsultacji zapowiada niekorzystne dla naszej grupy interesów zmiany w Prawie Wodnym. Istota tych zmian polega na zaostrzeniu norm czystości wód, które niezależnie od poziomu zanieczyszczeń przed ujęciem, poza zakładem mają osiągnąć wysoką – nie osiągalną wręcz czystość, oraz o wprowadzeniu nowych norm zawartości kadmu w produkowanych nawozach, która jak zauważono w dyskusji ma osiągnąć poziom niższy niż poziom produktu wyjściowego tj. zawartość kadmu w dolomicie stanowiącym komponent do produkcji nawozów.
W końcowej części obrad, uczestnicy podjęli chwałę o skierowaniu apelu do Pani Premier i Ministra Środowiska o wstrzymanie prac nad tą ustawą i wycofaniem niekorzystnych dla Polskiej Chemii zapisów, wykazując w ten sposób pełne poparcie dla inicjatywy Prezesa PIPC pana Tomasza Zielińskiego.
Przyjęto również postulat kol. Andrzeja Jacyny o wymianę na stanowisku Współprzewodniczącego po stronie społecznej.
Ryszard Małek